Çıldır Gölü Kızak Gezintisi

0

 

Kış aylarında tamamen buzla kaplanan Çıldır Gölü, görenleri  kendine hayran bırakıyor. Ziyaretçilerimiz gölde yaklaşık 30 santimetre kalınlığındaki buz üzerinde kızak yapma keyfi yaşıyor.

Çıldır Gölü‘nde yaklaşık 17 yıldır atlı kızak hizmeti veren  “Günay’ın Yeri” işletmesinde, ziyaretçilere Çıldır Gölü  Atlı Kızak keyfi yaşatarak,  ayrıca tur esnasında yapılan etkinliklerle unutulmayacak keyifli  dakikalar yaşatıyoruz.

Günayın Yeri Çıldır Gölü Balık Restoran” işletmecilerinden Bahri  Ağbulak, “Bugün donmuş olan Çıldır Gölü’ndeyiz. Ziyaretçiler donmuş gölün  üstünde yürüyüş yapabiliyorlar, atlı kızaklarla burada tur  atabiliyorlar. Burada hem eğleniyoruz, hem de ülkemizin bu eşsiz  yerinin tadını çıkartıyoruz. Çok güzel bir doğa, harika bir  güzellik ve görmüş olduğunuz gibi burada insanlar mutlu bir şekilde  hep beraber güle oynaya vakit geçiriyor” diye konuştu.

Eskimo usulüyle balık tutulan Çıldır’da balık avına ilk kez şahit olan  ziyaretçiler ise büyük bir mutluluk yaşadı.

Ziyaretçilerimizden Ferhat Demirci, ’alternatif turizm’ nimetlerinden  herkesin yararlanması gerektiğini vurgulayarak, ’’53 yaşındayım,  hiç bu kadar mutlu olduğumu hatırlamıyorum. O kadar gezilere  gittim, Ardahan bir başka ve hele bu Çıldır Gölü inanılmaz güzel.  Hayatımda gördüğüm en güzel yerlerden biri, insanın içi, kalbi  mutluluk doluyor” dedi.

Bazı ziyaretçiler ise, “Ani Antik Kenti’ni gezdikten sonra Çıldır’a  geldik. Çıldır’da sarıbalığımızı yedikten sonra balıkçılarımızı  izledik. Balıkçılarımız buzun altından balık çıkardılar. Göl  donmadan önce serdikleri ağlardan göl donduktan sonra balıklarını  çıkardılar. Arkamızdan atlı kızaklar var. İsteyenler Çıldır Gölü  üzerinde atlı kızaklarla gezebilecekler. Hava buz ve rakım 1823,  donuyoruz ama çok keyifli’’ şeklinde konuştular.