Kars Yöresel Yemekleri

0

Kars yöresi deyince aklınıza sadece bal ve kaşar peyniri gelmesin arkadaşlar. Çünkü o kadar güzel, o kadar lezzetli yemekleri var ki. Börekleri, çorbaları, tatlıları, etli yemekleri hepsi ayrı güzel, ayrı özel.

Bizce Karslı olmayı geçtik, arkadaşları arasında Karslı olanlar bile şanslı demektir. Bilen bilir ki her sene “bal yok mu bal” ya da “hani şu geçenlerde bir kaşar peyniri getirmiştin ya ondan yine getirsene” lafları eder bu arkadaşlar. Ee haklılar tabii ki de.

Tatlı bir başlangıç yapalım: Umaç helvası

umac-helvasi
umac-helvasi

Diğer helvalardan yapımı biraz faklıdır. Una kavurma işlemi yerine, hamur gibi yoğurma işlemi uygulanır. Püf noktalarından birisi de hazırlanan unlu hamurun kızgın yağın içine dökülmesidir. Ve sonra da şekerli su ile buluşturulur. Kokusu bile doyurmaya yeter.

Kars Umaç Helvası Malzemeleri

 • 250 gram un
 • 250 gram şeker
 • 250 gram yağ

Kars Umaç Helvası Nasıl Yapılır?

Önce bir kap içerisine unu koyup üzerine hafifçe su serperek el içinde umaç haline getirilir. (Tarhana görünümünde). Sonra ocak üzerine konmuş olan kızgın yağın içerisine dökülür. Rengi pembeleşinceye kadar karıştırılır. Sonra ateşten alınarak önceden hazırlanmış, az suyla ısıtılarak karıştırılmış şeker üzerine dökülerek yine karıştırılır. Normal kıvamına gelince servise sunulur. Çabuk hazırlanan, vitamin verici güzel bir tatlıdır.

Un çorbası diyen de var: Hörre

horre
horre

Yörenin en bilindik çorbalarından birisidir. Yapımı kolay ve zahmetsiz olan bu çorba haftada en az 2-3 kez pişer Kars evlerinde. Üzerine de yağ gezdirildiğinde, yeme de yanında yat olur. 

Bildiğiniz keteleri unutturur: Kars ketesi

kars-ketesi
kars-ketesi

Hemen hemen her yörede yapılan kete, Kars’ın da olmazsa olmaz lezzetlerinden birisidir. Sabah, akşam fark etmeden yenir. Ancak çayın yanında da bir başka yenir.

Kars Kete Malzemeleri

 • 2 kilo süt
 • 2 yumurta
 • 4 kaşık yağ
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • 1 bal kaşığı şeker tuzu
 • 1 yemek kaşığı pakmaya

Kars Kete Nasıl Yapılır?

Ilık sütü ve tüm malzemeyi iyice yoğurarak çok yumuşak bir hamur yapılır ve hamur ekşimeye bırakılır. Hamur ekşirken bir yandan da ketenin içi hazırlanır. Ketenin içini de erinmiş tereyağı, tuz ve un bir kabın içine koyulur ve iyice ovulur (isteğe göre içe şeker tozu da koyulur.) iyice mayalanan hamurdan yuvarlak bezeler alınır. Onlar büyük yufka şeklinde açılır. Sonradan açılan yufkalar yağlanarak katlanır. 4 kat olunca da içine yapılan içten koyularak katlanır. Parmaklarla iyice bastırılarak büyütülür. Sonra üzerine süt ile yumurta karışımını sürerek fırına sürülür servise hazır hale getirilir.

Tok karna yersiniz: Hangel

hangel
hangel

İncecik açılan hamurlar, sıcak suda haşlanıyor ve sonrasında yoğurt ile buluşturuluyor. Üzerine ise kavrulan soğanlı harç ekleniyor. Yapımı basit gibi gözükse de aslında hiç de kolay değil. Üstelik tahmin ettiğinizden de çok lezzetli.

 

Kars Hangel Malzemeleri

 • 1 kg. un
 • 3 bardak su
 • 1 tutam tuz
 • 2 adet yumurta
 • 1 baş soğan
 • 200 gram Tere yağı
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 1 kilo yoğurt
 • 2 diş sarımsak

Kars Hangel Nasıl Yapılır?

1 kg. Una 2 yumurta ile bir tutam tuz ilave edilerek 1 kg. ile bir derin kaba kulak memesi kıvamına gelecek şekilde yoğrulur. Daha sonra 5 veya 4 künde haline getirilir. Her bir künde yufka halinde açılıdır. Açılan yufkalar ağaç peşkun üzerinde bir bıçak ile el desteği ile kare şeklinde kesilir. Daha sonra kesilen kare şeklindeki hamurlar büyük bir kazan içerisine konan sıcak su, iki yemek kaşığı tuz, bir çay bardağı sıvı yağ ile pişirilir. Bu pişirme süresi yaklaşık 10-15 dakikadır. Büyük kazan içerisindeki pişen kare şeklindeki hangeller büyük bir süzgeçten geçirilerek içi yoğurtlanmış bir tepsiye dökülür. Önceden hazırlanmış olan sarımsaklı yoğur ilave edilir. Daha sonra tere yağında pembeleşmiş soğanlar hangelin üzerine ilave edilerek servise sunulur.

 

 

Yeşil mercimek de eklenir: Erişte pilavı

eriste-pilavi
eriste-pilavi

Bildiğiniz erişte pilavına mercimeğin lezzeti de dahil oluyor. Elle açılan erişteler olmazsa olmazıdır ama. Tabii ki günümüzün imkan ve kolaylığında artık el açması erişteler pek tercih edilmese de biz altını çizmiş olalım. Yemeğin orijinalinde erişteler ev yapımı oluyor. 

Kış yemeğidir: Haşıl

hasil
hasil

Kış yemeği için yapılan hazırlıkların başında gelen haşıl, buğdaydan hazırlanan özel bir bulgurun suda pişirilerek tereyağı ile buluşmasını konu alan bir film gibi. Üzerine de sarımsaklı yoğurt dökülüyor ve yeme de yanında yat bir lezzet oluyor.

Sacın üzerinde mis gibi kokar: Feselli

feselli
feselli

Ardahan yöresinde de yapılan bu güzel hamur işi, kare olarak da kesilebiliyor. İçine yağ eklenen mayalı hamur sacın üzerinde yavaş yavaş pişiyor. Gerçekten de lezzeti pek meşhurdur. 

Asuda ve aside diyen de var: Hasuda

aside-tatlisi
aside-tatlisi

Pekmezli versiyonu da bulunan bu tatlının doğru görseli için yine okurlarımızdan yardım istiyoruz.  Hazırlanan şerbetin içine unun girmesiyle oluşan bu tatlı son derece pratik ve aniden gelen misafirleri olan ev sahibinin kurtarıcısı.

Lezzet sarması: Kars katmeri

kars katmeri
kars katmeri

5 kat açılan incecik yufkalar, rulo şeklinde tepsiye yerleştirilir. Diğer katmerlerden de farkı aslında tam olarak budur. Çay saatlerinin olmazsa olmazıdır.

Fesellinin kardeşi: Nezik

nezik
nezik

Feselliden farkı, kullanılan hamurun su yerine kaymakla açılmasıdır. Lezzetini de zaten buradan alır. Biraz bekletilen hamur kalın bir yufka biçiminde açılır. Açılan yufkalar doğrudan sacın üzerinde ters düz edilerek pişirilir.

Dillere destan: Kars kaşarı

kars kaşarı
kars kaşarı

Ülkemizde yetişen peynirlerle gurur duymamıza yarayan bir peynir çeşididir Kars kaşarı. Sabah, akşam her gün, her öğün yenir. Özelliği büyük tekerlek şeklinde olup bir pasta gibi üçgen kesilmesidir. Kars’a gidecek olan bir tanıdık, bir arkadaş varsa ısrarla istenir. 

İki kaşıkla doyarsın: Kars Balı

kars balı
kars balı

Bal için yazılmış tanıtım yazısı ile baş başa bırakıyoruz sizi: “Kars ilimizin en tanınan ürünlerinden biridir Kars balı. Haklı şöhretini yüksek rakımlı tepelerdeki soğuk iklim kır çiçeklerinden alır. Bu çiçekler ağaçtan arınmış ve tarımın olmadığı düz yaylalarda yetişmektedir. Bu bölgeler çiçek balı yapımına çok uygundur. Ayrıca tarımın olmayışı da bölgeye kimyasal madde bulunmayacağı anlamına gelir ki bu bal için çok önemlidir. Bu tarz ballar kristalize olma özelliğine sahiptir. Bu özellik saf çiçek balının bir özelliği olup balın genel yapısını kesinlikle bozmaz. Kristalize olan bal 60 derecede ısıtıldığında bile içerdiği değerlerden hiçbir şey kaybetmeden eski görünümünü alır. Bu bir doğal olaydır ve kesinlikle hakiki ballarda oluşur.”

Bonus: Kars kazı

kars-kazi kars-kazi
kars-kazi

Bir okurumuzdan gelen istek üzerine listemizi güncelleyerek 12’den 13’e çıkardık arkadaşlar. Kars’ın diğer yiyecekler kadar meşhur ve lezzetli olan kazını da ekledik.