Kars’a yolu düşenlerin mutlaka uğramasını önereceğimiz bir yer

0

Kars’a yolu düşenlerin mutlaka uğramasını önereceğimiz bir bölge.
Aslında lokanta ismi yazarak listeye eklemiş olduk ancak, öncelikle önerimiz ” mümkünse kışın Çıldır Gölü Bölgesi’ne seyahat edilmesi ” biçiminde. Biz 2015 şubat başında karın ve soğuğun olduğu dönemde dostlarımızla birlikte Kars’tan gelerek ailece ziyaret ettik. Çok da memnun ayrıldık.

Kış mevsiminde, normal koşullarda yaklaşık 4 ay boyunca Çıldır Gölü’nü donmuş olarak görme şansı varmış. Bu dönemde bu sıra dışı ortamı hissetmek ve kızakla kısa da olsa bir gezinti yapmak mümkün.

Günayın Yeri , yol üstünde Kars’a en yakın lokanta. Başka lokantaların olduğunu da duyduk. Burada Sarıbalık yemek mümkün. Sarıbalık aslında bu göle özel bir sazan cinsiymiş, ama göl balığı olmasına rağmen olabildiğince lezzetli.

Servis , bölge koşullarına göre fena değil. Fiyatlar uygun ( porsiyon 10 TL civarında) Bira servisi de var. Tabii ki çay da ikram ediliyor.
Lokanta sahibi Günay bey, çok sıcakkanlı olmasa da asgari bir yakınlık gösteriyor gelen misafirlere.Bir de anı defteri açmış. Gelen misafirler ortam ve lokanta ile ilgili bir şeyler yazabiliyorlar.

Özetlemek gerekirse, Çıldır Gölü’nün özellikle, Kars’a yolu düşenler için mutlaka görülmesi / bulunulması gereken bir yer olduğunu düşünüyoruz.
Gelmişken başka yerde bulunmayacağına inandığımız belki de memleketin en soğuk suyunda yetişmiş Sarıbalık da mutlaka denenmeli inancındayız.

17 Mart 2015