Çıldır Gölü Balık Avı

0

Çıldır gölü soğuk havalarla birlikte sıcaklık eksi 15 derece, buz kalınlığı ise 80 santimetreye ulaşmaktadır. Bu nedenle Çıldır Gölü  ‘Eskimo usulü’ balık avlama deneyimi sunmaktadır. Çıldır  Gölü‘nde balıkçılar kazma ve küreklerle buz tabakasını kırarak,  attıkları ağlarla gölde balık avlanıyor.

Müthiş bir deneyimdir buzda delik açmak ve başında saatlerce  nöbet tutmak. Belki el oltası belki de minik bir olta ile kocaman  turnaları kandırmak. Dünya üzerinde sadece kuzey ülkelerinde  hayalini gerçekleştirebileceğiniz bu deneyimi Türkiye’de sadece  Çıldır Gölü‘nde “Günay’ın Yeri” isimli Çıldır Gölü Balık Restoran  mekanımızda sahip olabilirsiniz.

Çıldır Gölü Balık Restoran hizmeti veren “Günay’ın Yeri” isimli  mekanımızda siz değerli müşterilerimize “Buzda Balık Avlama”  etkinliğimize davet ediyor, bu keyfi yerinde görmenizi şiddetle  tavsiye ediyoruz.

Eskimo usulüyle balık tutulan Çıldır’da balık avına ilk kez şahit olan  ziyaretçiler ise büyük mutluluklar taşamaktadırlar.

Ziyaretçilerimizden Ferhat Demirci, ’alternatif turizm’ nimetlerinden  herkesin yararlanması gerektiğini vurgulayarak, ’’53 yaşındayım,  hiç bu kadar mutlu olduğumu hatırlamıyorum. O kadar gezilere  gittim, Ardahan bir başka ve hele bu Çıldır Gölü inanılmaz güzel.  Hayatımda gördüğüm en güzel yerlerden biri, insanın içi, kalbi  mutluluk doluyor” dedi.

Bazı ziyaretçiler ise, “Ani Antik Kenti’ni gezdikten sonra Çıldır’a  geldik. Çıldır’da sarıbalığımızı yedikten sonra balıkçılarımızı  izledik. Balıkçılarımız buzun altından balık çıkardılar. Göl  donmadan önce serdikleri ağlardan göl donduktan sonra balıklarını  çıkardılar. Arkamızdan atlı kızaklar var. İsteyenler Çıldır Gölü  üzerinde atlı kızaklarla gezebilecekler. Hava buz ve rakım 1823,  donuyoruz ama çok keyifli’’ şeklinde konuştular.